ATHLETICS

Welcome to our new NDA Athletics website! Use the links on the left side of the page to view more information about schedules, teams, directions, printable forms, etc!

Spring Athletic Accolades

Boys Golf 

-State Outcome (team): 10th place
-State Outcome (individual):

  • Ryan Konop and Patrick Darling - tied for 46th place
  • Robert Petitjean took 69th
  • Ethan Diestler and Nick Wagner tied for 75th place individually.
-All State
  • 3rd Team: Ryan Konop
  • Honorable Mention: Patrick Darling, Ethan Diestler, Robert Petitjean
-All Conference
  • 1st Team: Ryan Konop, Patrick Darling, Ethan Diestler, Robert Petitjean
  • FRCC Coach of the Year: Brian Bobinski
  • FRCC Player of the Year: Ryan Konop
Boys Tennis

-State Outcome (team): 2nd place
-State Outcome (individual):

  • Charlie Parish/Isaac Hingtgen placed 1st at state after defeating University School of Milwaukee
  • Zach Janssen (singles), Matt Krzewinski (singles), and Jack Lemkuil/Nic Lasecki (doubles) competed at state

-All Conference

  • 1st team: Zach Janssen, Jake LeBreck, Will Schneider, Charlie Parish/Isaac Hingtgen, Jack Lemkuil/Nic LaseckiQuinn Bowman/Josh Janssen
  • 2nd team: Matt Krzewinski
  • FRCC Coach of the Year: Steve Burns
  • FRCC Doubles Team of the Year: Charlie Parish/Isaac Hingtgen

Track & Field
-Adam Ronsman - Pole Vault
-Brian Hansford - 800M
-Boys 4x800 - Evan Watzka, Cameron Knight, Nick Robinson, Brian Hansford, Nathan Ciriacks, Jacob Rose
-Boys 4X400 - Jacob Rose, Vinny Pallini, Brian Hansford, Evan Watzka, Nick Robinson, Cameron Knight
-Girls 4x100 - Veronica Letter, Kristen Burkel, Liz Markland, Maria Ehlinger, Olivia Campbell, Ava Vande Corput
-Girls 4x200 - Veronica Letter, Olivia Campbell, Liz Markland, Maria Ehlinger, Kristen Burkel, Katie Ziefle
-Girls 4x400 - Liz Markland, Kristen Burkel, Olivia Campbell, Maria Ehlinger, Kelley Gardipee, Carly Noble

Girls Soccer

-State Outcome (team): Defeated in first round by Catholic Memorial
-All State

  • 1st Team: Trudy Quidzinski
  • 2nd Team: Grace Shaw
  • Honorable Mention: Monica Majewski, Emma Reidi, Anne Fife

-All Conference

  • 1st team: Grace Shaw, Trudy Quidzinski, Monica Majewski, Anne Fife
  • 2nd team: Emma Reidl, Madi Polack
  • Honorable Mention all conference: Shannon Kaufmann, Anna Tristani
  • Coach of the Year: Bob Rickards
  • Player of the Year: Grace Shaw

Softball

  • 2nd team all conference: Jackie Calba


Baseball

-All Conference

  • Honorable Mention Outfielder: Noah Duncan
  • Honorable Mention Infielder: Blake Olejniczak, Quinn Dellise


Athletics Contact:
Jeanne Stangel
jstangel@notredameacademy.com
(920) 429-6121