Translate
Students

Story Details

NDA All-Conference Athletes - Fall 2017
NDA All-Conference Athletes - Fall 2017
kimberly.uelmen

  • NDA's fall sports had very successful seasons overall! The girls tennis and boys cross country teams competed at state, and the following individuals participated at state:
  • Emily Conard, girls golf
  • Julia Slusarek, girls tennis
  • Grace Purcell, girls tennis
  • Madeline Darling/Kennedy Morgan, girls tennis
  • Jenna Cuene, girls cross country
  • Molly Desotell, girls cross country

Boys soccer made it to sectional finals, girls volleyball made it to sectional semi-finals, football made it to level 4 playoffs, and boys volleyball made it to its first-ever sectional competition.

Below is a list of all-conference athletes:

Girls Volleyball
  • Grace Campbell, 1st team and Conference Player of the Year
  • Sydney Slack - 1st team
  • Morgan Van Drisse - 2nd team
  • Katherine Walch - 2nd team
  • Coach Wolf - Conference Coach of the Year

Football

  • Josh Cribben - 1st team defense and Defensive Lineman of the Year
  • Andrew Gruesen - 1st team offense
  • Jack Allen - 1st team defense and 2nd team offense
  • Mitch Chosa - 1st team defense
  • Wes Glime - 2nd team offense
  • Isaac Sidon - 2nd team defense
  • Joel Meglic - honorable mention offense
  • Mike Gregorie - honorable mention offense
  • Matthew Rader - honorable mention offense
  • Grant Shilbauer - honorable mention defense

Cross Country

  • Jenna Cuene - 1st team and Runner of the Year
  • Molly Desotell - 2nd team
  • Hans Ernst - 2nd team
  • Nicholas Key - 2nd team
  • Owen Brummel - honorable mention

Girls Golf

  • Emily Conard - 1st team
  • Maddie Woodward - 2nd team
  • Katie Romes - 2nd team
  • Coach Bobinski - Coach of the Year

Girls Tennis

  • Julia Slusarek (flight 1 singles) - 1st team
  • Grace Purcell (flight 2 singles) - 1st team
  • Kennedy Morgan/Madeline Darling (flight 1 doubles) - 1st team
  • Emily Agen/Emma Del Frate (flight 3 doubles) - 1st team
  • Rachel Van Hefty (flight 4 singles) - 2nd team
  • Jacqueline Brady (flight 3 singles) - honorable mention
  • Bella Zent/Caragan Olles (flight 2 doubles) - honorable mention
  • Coach Burns - Coach of the Year

Boys Soccer

  • Alex Ruiz - 2nd team
  • Max Polack - 2nd team
  • Stephen Scripp - 2nd team
  • Charlie Lemkuil - 2nd team
  • Noal Watzka - honorable mention
  • AJ Berndt - honorable mention
  • Sam Warpinski - honorable mention
Boys Volleyball
  • Jacob Larsen - 1st team
  • Jon Zacharias - 2nd team
  • Zach Sengstock - 2nd team

    Powered by Finalsite